W sobotę 31 lipca zapraszamy na Koncert patriotyczny z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – pamięci Powstańców Warszawskich i generała Montera.
Koncert odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym na scenie przy Oranżerii o godz. 21:00, po zakończonych dekoracjach zawodników IV Bieg Montera
To okazja aby oddać cześć Powstańcom Warszawskim i przypomnieć osobę gen. bryg. Antoniego Chruściela pseud. Monter – Dowódcy Powstania Warszawskiego, urodzonego na Ziemi Przeworskiej, w Gniewczynie Łańcuckiej.
Na koncercie wystąpią artyści którzy wielokrotnie swoim śpiewem upamiętniali rocznicę wybuchu Powstania – Rafał Grozdew i Justyna Stępień.
Koncert będzie miał charakter wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych – tekst wyświetlany na telebimie. Zachęcamy do udziału w koncercie całymi rodzinami i zabrania ze sobą flag.
Rafał Grozdew – tenor, pedagog, doktor nauk muzycznych. Wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i UMCS w Lublinie. Występował za granicą m.in. w: Szwajcari, Luxemburgu, Francji, Niemczech i Danii. W Polsce m.in. w: Operze Bałtyckiej, Teatrze Narodowym, Teatrze Polskim i w Studiu S1. W Filharmoniach m.in. w: Warszawskiej, Bałtyckiej, Szczecińskiej, Poznańskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej, Podlaskiej. Koncerty z jego solowym udziałem transmitowane były w TVP. Poszukuje nowych rozwiązań muzycznych łącząc brzmienia klasyczne z etnicznymi. Współpracował również z takimi zespołami i artystami jak Magne Furuholmen (założyciel A-ha), Apparatjik, Concha Buika czy Todd Barton. Album „Etnofonie Kurpiowskie” z jego udziałem otrzymał nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Jest zafascynowany muzyką dawna i barokową i w niej się specjalizuje. Współpracuje z zespołami (Jerycho, Ars Nova, Sabionetta, Orkiestra Wielkich Bębnów). W swoim dorobku ma również wykonania utworów współczesnych – tworzą dla niego tacy kompozytorzy jak Krzesimir Dębski i Michał Lorenc. Był jurorem konkursów wokalnych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde.
Justyna Stępień – sopran, solistka Polskiej Opery Królewskiej. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Związana z Operą Narodową, Warszawską Operą Kameralną ( 1998-2017), Filharmonią Narodową, Studio S1, Teatrem Narodowym. Śpiewała w teatrach operowych i na festiwalach muzycznych w Polsce i poza jej granicami (Japonia, Korea, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Holandia, Liban, Francja, Rosja, Litwa, Węgry). W swoim repertuarze ma dzieła: Bacha, Haendela, Pergolesiego, Vivaldiego, Mozarta, Donizzetiego Czajkowskiego, Rachmaninowa, Liszta, Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego, Palestra, Rudzińskiego, Łukaszewskiego, Ruttera, Pärta. Nagrała m.in: Romeo i Julia J. Stokłosy, Miserere J. A. Hassego, Requiem J. Ruttera, Etnofonie Kurpiowskie.